Never let anyone bring you down, no matter how much you want to save them. This world is yours for the taking, now go and prove that you're worthy to be awesome in it.

Here is my blog, you'll find a plethora of things here including but not limited to:
Art, architecture, music, science, fandom related things, nerd culture, nostalgia and rants and raves about my personal life.

Ask

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!


You’re doing it wrong. Buying fruit that isn’t in season isn’t proving a point.